Nissan Ariya Single Seater – z szosy na tor wyścigowy

 |  Piotr Ceran

Nissan oficjalnie zaprezentował pojazd koncepcyjny Ariya Single Seater. Jednomiejscowy samochód studyjny o wysokich osiągach ma udowodnić, że elektryczny układ napędowy modelu Ariya może zostać wykorzystany w bolidzie przeznaczonym na tory wyścigowe. Jednomiejscowy pojazd koncepcyjny swoją stylizacją nawiązuje do drogowego pierwowzoru czyli crossovera Ariya.

Oczywiście trudno doszukać się podobieństwa brył obu pojazdów, ale tym nawiązaniem jest efektownie podświetlany wlot powietrza w kształcie litery V, czyli kształt obowiązujący obecnie w projektowaniu przodów samochodów Nissana. – Mamy odwagę robić to, czego boją się inni. W tym studyjnym aucie, chcemy pokazać potencjał układu napędowego modelu Ariya. Wyścigówka nie tylko nawiązuje do designu i stylizacji odmiany drogowej, na której jest wzorowany, ale również wyznacza nowe granice wydajności i osiągów samochodu elektrycznego. Ten stanowiący bazę testową dla przyszłej ewolucji technologicznej pojazd może pomóc w przeniesieniu wrażeń z jazdy drogowej do kokpitu samochodu wyścigowego, a także pokazuje doświadczenie marki Nissan w transferze wiedzy oraz rozwiązań technologicznych z toru wyścigowego na drogi publiczne” – powiedział Juan Manuel Hoyos, szef marketingu Nissana.


Inspiracją dla twórców konceptu Ariya Single Seater był udział Nissana w mistrzostwach świata Formuły E ABB FIA. Marka uczestniczy w tym cyklu wyścigów samochodów elektrycznych, aby zaprezentować globalnej publiczności emocje płynące z użytkowania pojazdów o zerowej emisji oraz zapewnić sobie miejsce w ścisłej czołówce firm pracujących nad rozwojem i projektowaniem samochodów wyposażonych w napędy elektryczne.

– Nissan rywalizuje w Formule E nie tylko z myślą o ściganiu się i wygrywaniu na torze, ale również po to, aby wspierać rozwój jeszcze lepszych i wydajniejszych pojazdów elektrycznych dla masowych klientów – powiedział Tommaso Volpe, dyrektor ds. sportów motorowych Nissana. – Nasz program rozwoju pojazdów elektrycznych czerpie z doświadczeń w zakresie rozwoju bolidów Formuły E i na odwrót, umożliwiając tym samym transfer technologii z dróg publicznych na tor wyścigowy i z toru na drogi. Samochód koncepcyjny Nissan Ariya Single Seater to połączenie elektrycznego układu napędowego składającego się z dwóch silników oraz napędu na cztery koła, wzorowanego na zastosowanym w drogowym modelu Ariya – dodał.

fot. Nissan

#TAGI
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com