Toyota Mirai – wodorowa taksówka

 |  Piotr Ceran

Na ulicach Kopenhagi pojawiło się 100 wodorowych taksówek. Nowe pojazdy w stolicy Danii to Toyoty Mirai drugiej generacji z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe. Do 2030 roku wszystkie taksówki w
Danii mają być bezemisyjne.

Zakup 100 Mirai dla Kopenhagi to efekt jednego z największych przetargów publicznych w Danii na usługi taksówkarskie. Władze stolicy wybrały firmę DRIVR na obsługę całego systemu społecznych usług taksówkarskich na terenie miasta. System służy do przewozu dzieci z niepełnosprawnościami, osób z upośledzeniem umysłowym czy pacjentów potrzebujących transportu do szpitala. Mogą z niego korzystać także urzędnicy miejscy oraz przedstawiciele władz publicznych do przejazdów służbowych. Wszyscy uprawnieni będą teraz poruszać się całkowicie bezemisyjnymi wodorowymi samochodami Toyoty.

Czas tankowania wodoru jest podobny jak w przypadku paliw tradycyjnych. (fot. Toyota)


Branża taksówkowa jest postrzegana jako kluczowa dla ekologicznej transformacji duńskich miast. Dlatego od 2025 roku firmy taksówkowe będą mogły kupić jedynie bezemisyjne samochody, a do 2030 roku żadna taksówka na duńskich drogach nie będzie mogła emitować ani grama spalin.
Zasilany dzięki technologii ogniw paliwowych napęd Mirai nowej generacji jest mniejszy, lżejszy, bardziej wydajny i tańszy w produkcji niż jego poprzedni. Elektryczny silnik ma moc 182 KM i moment obrotowy 300 Nm.

Elektryczny silnik Mirai ma moc 182 KM i 300 Nm momentu obrotowego. (fot. Toyota)

Jednostka ta jest zasilana ogniwami paliwowymi, które produkują prąd na bieżąco w reakcji wodoru z tlenem. Samochód zużywa średnio 0,84 kg/100 km wodoru, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 9 s. Wodorowa Toyota nie emituje podczas jazdy żadnych spalin, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest para wodna. Mirai powstał na platformie GA-L o rozstawie osi 2 920 mm, którą dzieli z flagowym Lexusem LS.
Długość auta wynosi 4 975 mm, a szerokość 1 885 mm.

#TAGI
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com