Rynek samochodów na prąd w Polsce

Wiemy, gdzie najchętniej kupują auta elektryczne

 |  Piotr Ceran

W styczniu tego roku sprzedano w Polsce 567 samochodów elektrycznych, Najwięcej z nich zarejestrowano w województwie mazowieckim. Przypadek? Wcale tak nie sądzimy.

Z danych udostępnionych przez Instytut Badań Rynku Samochodowego SAMAR wynika, iż w styczniu tego roku w Polsce zarejestrowano 567 nowych samochodów elektrycznych. Liczba ciągle niezbyt imponująca, ale ciekawostką jest, że aż 1/3 wszystkich aut elektrycznych zarejestrowano w województwie mazowieckim. Przypadek? Absolutnie tak nie uważamy.

Sieć ładowarek w Polsce jest zróżnicowana. Najwięcej jest w Warszawie (136), a w Zielonej Górze tylko 5 stacji. (fot. Piotr Robakowski)

Na Mazowszu, a głównie w Warszawie, zarejestrowano aż 199 ze wszystkich sprzedanych w naszym kraju aut elektrycznych. To w końcu województwo o największej liczbie ludności. Według danych GUS mieszka tu 5 mln 403 tys. 412 osób – prawie o milion więcej niż w drugim w rankingu województwie śląskim. Poza tym Warszawa i jej okolice to zagłębie firm leasingowych, które finansują wiele zakupów flotowych. Więc nie dziwcie się jeśli w swojej okolicy zobaczycie elektryczne auto firmy kurierskiej z warszawskimi numerami rejestracyjnymi, które nigdy nie widziało ulic polskiej stolicy.

Co jeszcze? Mazowieckie to również województwo o najwyższej średniej wysokości miesięcznych zarobków. W Warszawie i okolicach średnia miesięczna płaca brutto wynosi 6247 zł. To prawie 2 tysiące więcej niż w województwie lubuskim. Mając rezerwę finansową (lub zdolność kredytową) łatwiej wybrać samochód elektryczny niż o połowę tańszy samochód spalinowy.

Inne powody? Oczywiście. To duża sieć dostępnych publicznych ładowarek. W Warszawie i okolicy jest ich 136, a na przykład w Białymstoku 7, a w Zielonej Górze tylko 5.

Warszawa Warszawą, a gdzie jeszcze wybierają elektryki? Na drugim miejscu w rankingu jest województwo śląskie, w którym w styczniu zarejestrowano 54 auta tego typu. Dalej małopolskie i pomorskie – po 52 rejestracje. Na kolejnych miejscach Wielkopolska (50 sztuk) i Dolny Śląsk z 42 rejestracjami. Kto zamyka peleton? Lubelskie, gdzie zarejestrowano 8 aut elektrycznych, a najmniej nabywców pochodzi z województw – lubuskiego i warmińsko-mazurskiego (po 4 rejestracje).

Jeszcze nie u nas, ale Shell otworzył w Londynie pierwsza stację ładowanie elektryków. (grafika Shell)

Ze statystycznych ciekawostek. Warszawa (razem z mazowieckim) imponuje liczbą rejestracji samochodów elektrycznych, ale wcale nie okazuje się najbardziej „zelektryfikowanym” województwem w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na Mazowszu jedno zarejestrowane auto elektryczne (w styczniu 2022) przypada na 271 tysięcy mieszkańców. Kiedy w tym samym czasie jeden z outsiderów, czyli województwo opolskie osiągnęło wskaźnik 1 samochód elektryczny na 109 tysięcy mieszkańców.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Ranking sprzedaży – Tesla na dalekim miejscu

W pierwszym miesiącu tego roku sprzedano w Polsce 567 samochodów elektrycznych. Udział w rynku ciągle niewielki, ale dynamika wzrostu bardzo wyraźna. W styczniu tego roku na naszym rynku sprzedano 28 976 samochodów, a 567 z nich miało napęd elektryczny. Odsetek ciągle niewielki, bo dla porówna…

Bezprzewodowe ładowanie elektryków

Włosi testują innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych podczas jazdy. Zbudowany specjalnie odcinek drogi nazwano „Areną przyszłości”. „Arena del Futuro” to owalny odcinek drogi, który pozwala na ładowanie samochodów elektrycznych podczas jazdy. P…

Elektryczne MOP-y na trasach szybkiego ruchu: 55 do końca 2022 roku

Co się stanie, gdy na autostradzie mojemu „elektrykowi” nagle zabraknie zasilania? Takie pytanie zadają sobie właściciele pojazdów zasilanych prądem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyposaża Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) przy najważniejszych drogach w kraju w stacje łado…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com