Ford stawia na energię z odnawialnych źródeł

 |  Redakcja

Wiaty parkingowe zawierające ponad 30 tys. paneli słonecznych dostarczają blisko 14 MW energii. Energia zasila fabrykę Forda w Silverton RPA.

Fabryka produkuje obecnie kultowego Rangera, który z elektromobilnością ma niewiele wspólnego. Mimo to fabryka stawia sobie cele, których efektem ma być, już niebawem, zasilanie fabryki prądem pochodzącym w odnawialnych źródeł energii. Obecnie w ten sposób pozyskuje się blisko 35 procent energii.

Ponad 30 tysięcy kapeli słonecznych produkuje 13,5 MW energii. (fot. Ford)

Firma postawiła na panele słoneczne, których zamontowano ponad 30 tysięcy. Na przyległym do fabryki parkingu powstały wiaty dla 3610 samochodów, które kryją w sobie panele. Instalacja wytwarza 13,5 MW bezemisyjnej energii elektrycznej wykorzystywanej w fabryce w Silverton. To jedna z największych wiat solarnych na świecie i zarazem nowatorskie rozwiązanie stosowane w dziedzinie energii odnawialnej dla lokalnego przemysłu motoryzacyjnego. Do 2035 roku firma chce w ten sposób pozyskiwać 100 procent bezemisyjnej energii elektrycznej, by w 2050 roiku osiągnąć neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

– Cieszymy się, że po zakończeniu pierwszego etapu programu pozyskiwania energii odnawialnej „Projekt Błękitny Owal” możemy oficjalnie włączyć przełącznik i zacząć wykorzystywać 35% niezbędnej energii elektrycznej z wiat solarnych – powiedział Ockert Berry, wiceprezes ds. operacyjnych, Ford South Africa. – Jesteśmy dumni, że zakład montażowy Silverton wspiera zaangażowanie Forda w zrównoważony rozwój i przyczynia się do globalnej zmiany dostaw energii z paliw kopalnych na te odnawialne i przyjazne dla środowiska.

Do 2035 roku zakład w Silverton ma być zasilany w 100 procentach prądem z odnawialnych źródeł. (fot. Ford)

Inwestycja kosztowała blisko miliard dolarów, a jej budowa w czasie pandemii i przy ograniczonej dostępności części i podzespołów trwała 599 dni. Cała konstrukcja to 59 ton stali i 315 ton aluminium. Do połączenia paneli fotowoltaicznych ze 120 trójfazowymi inwerterami o mocy 100 kW i ośmioma transformatorami wykorzystano ponad 5 tys. metrów kabli średniego i niskiego napięcia, które następnie zostały doprowadzone do Silverton. Obecnie system jest w stanie wyprodukować 13,5 MW energii, co odpowiada zasilaniu prawie 224 000 żarówek lub 12 171 przeciętnych gospodarstw domowych, przez cały rok. Uruchomienie instalacji pozwoli wyeliminować równowartość 20 tysięcy ton dwutlenku węgla wytwarzanego przez fabrykę rocznie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

10 najpopularniejszych aut elektrycznych w Polsce

W lutym sprzedano w naszym kraju 33 541 samochodów. Nadal niewiele z nich to auta elektryczne, ale w odróżnieniu od całego rynku notującego spadek, segment EV powoli, ale jednak stale rośnie. W ubiegłym miesiącu Polacy wśród aut elektrycznych najchętniej wybierali Forda Mustanga Mach-E, któreg…

Ford Mustang Mach-E GT – mocniejsza strona EV

Największa moc, najbardziej spektakularny wygląd i najlepsze wyposażenie to kwintesencja topowej w każdej gamie modelowej wersji GT. Czy projektantom elektrycznego Forda Mustanga Mach-E udało się spełnić te założenia? Wprawdzie Ford Mustang Mach-E ma tyle wspólnego ze swym legendarnym protopla…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com