Transport publiczny

Darmowa komunikacja w Starachowicach i 20 nowych MAN-ów zasilanych CNG

 |  Aleksander Karwowski

To prawdziwa rewolucja. Jeszcze w 2014 roku starachowicki MZK stał nad przepaścią finansową i spółka miała problem z regulowaniem należności za paliwo. Dziś po restrukturyzacji, miasto kupiło 20 fabrycznie nowych MAN-ów Lion’s City G zasilanych gazem ziemnym, ma gotową nową zajezdnię i w dodatku wprowadza darmową komunikację miejską dla mieszkańców.

Przez 7 ostatnich lat pracowałem intensywnie, by nasze miasto stać było na ruchy, które wcześniej były nieosiągalne – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Autobusy na CNG już są przygotowywane w halach MAN-a w Starachowicach (fot. MAN Bus Starachowice)

Rok 2022 ma być w założeniu starachowickiego ratusza rokiem nowej epoki w dziejach komunikacji zbiorowej w tym mieście. Wszystko za sprawą wieloletniego etapu odbudowywania systemu przewozów autobusowych, który zupełnie zmieni oblicze spółki będącej o krok od upadłości. – Rozpoczynając pracę dla Starachowic w 2014 roku zastałem tragiczną sytuację w Miejskim Zakładzie Komunikacji. Spółka miała ujemne kapitały, zadłużenie i ryzyko zaprzestania dostaw paliwa ze względu na zaległości – mówi dziś Marek Materek, prezydent miasta. – Likwidujemy czy naprawiamy brzmiało pytanie na pierwszym zgromadzeniu wspólników. Naprawiamy! Po 7 latach Miejski Zakład Komunikacji jest częścią innej spółki komunalnej. Pozyskaliśmy środki europejskie (85%) i krajowej (10%) na: zakup 20 ekologicznych autobusów na CNG, budowę warsztatu, myjni i centrum dyspozytorskiego, budowę centrum komunikacyjnego Starachowice Dolne i Starachowice Wschodnie, budowę stacji tankowania autobusów CNG, przebudowę kilku ulic, budowę systemu ścieżek rowerowych i zakup rowerów miejskich. Wybraliśmy wykonawców większości z tych zadań, których realizacja już się skończyła lub dobiega końca. Kolejnym krokiem, który planuję, jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców Starachowic – zdradza plan włodarz miasta.

Umowę na zakup autobusów podpisano w marcu 2021 r. (fot. UM Starachowice)

Wspomniane autobusy, które już są przygotowywane do wyjazdu na ulice miasta, to pojazdy MAN Lion’s City G, które są produkowanie w zakładzie tego producenta ulokowanym właśnie w Starachowicach. Zasilane są gazem ziemnym, który emituje nawet o 97% mniej zanieczyszczeń niż podobny autobusy wyposażone w silnik wysokoprężny. Taki pojazd po naładowaniu butli gazowych typu 4 może przejechać aż 500 km. Do utrzymania w ruchu taboru przygotowana jest już nowa baza – budynek warsztatowy z częścią administracyjno-socjalną. Halę warsztatową wraz ze stanowiskiem diagnostycznym oraz kanałami serwisowymi, a także w pełni zautomatyzowaną myjnią dla autobusów i stacją tankowania CNG. Odebranie 20 nowych autobusów zbiegnie się z uruchomieniem darmowej komunikacji na terenie miasta dla wszystkich mieszkańców Starachowic. – Miasto musi premiować osoby, które płacą podatki lokalnie i zachęcać do tego innych – podkreśla prezydent Materek. – Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej powinno przyczynić się do zwiększenia ilości pasażerów i zmniejszenia ilości pojazdów poruszających się po mieście – dodaje. Autobusy mają być gotowe do przewozów pasażerskich w marcu.

#TAGI
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

16 elektrycznych Mercedesów eCitaro dla Gdyni

Umowę na zakup 16 fabrycznie nowych eCitaro Gdynia zawarła z firmą EvoBus w kwietniu tego roku. Zeroemisyjne pojazdy pojawią się na ulicach portowego miasta dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich w wysokości 85% całkowitych kosztów zakupu. Autobusy czekają już na pasażerów, ale zanim wyrus…

Alpejska przygoda Solarisa

Napędzane wodorem autobusy Solarisa pojawią się na trasach alpejskiej miejscowości Villach. Przewoźnik podpisał kontrakt na dostawę pięciu pojazdów. Operator komunikacji miejskiej w austriackich Alpach, firma OBB Postbus zakupiła w ramach ramowej umowy z początku 2021 roku pięć autobusów miejs…

Do Piły docierają pierwsze elektryczne autobusy. Łącznie będzie ich pięć

Piła to kolejne miasto, które zaczyna zmieniać swój tabor przewozowy na zeroemisyjny. W styczniu do tutejszego Miejskiego Zakładu Komunikacji dotarły pierwsze Solarisy Urbino 12 Electric. To obecnie najpopularniejszy model firmy z podpoznańskiego Bolechowa wybierany do transportu zbiorowego w Pol…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com