Piła to kolejne miasto, które zaczyna zmieniać swój tabor przewozowy na zeroemisyjny. W styczniu do tutejszego Miejskiego Zakładu Komunikacji dotarły pierwsze Solarisy Urbino 12 Electric. To obecnie najpopularniejszy model firmy z podpoznańskiego Bolechowa wybierany do transportu zbiorowego w Polsce.
Łącznie w ramach realizowanego obecnie w Pile unijnego projektu (dofinansowanie na poziomie 85% kosztów), po ulicach miasta pasażerów wozić będzie 5 fabrycznie nowych, jednoczłonowych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich o napędzie elektrycznym. Są to produkowane w podpoznańskim Bolechowie pojazdy o długości 12 metrów. Spotkać je można w ścisłym centrum, bowiem pierwsze dostarczone do Piły autobusy obsługują już linię nr 5, która wiedzie przez obszar rewitalizowanego właśnie obszaru miasta.
W ramach projektu powstała już infrastruktura towarzysząca całemu systemowi wsparcia elektrycznych autobusów. Pod koniec 2021 roku oddano do użytku instalację urządzeń dla stacji szybkiego ładowania pantografowego autobusów elektrycznych na pętli autobusowej. Dodatkowo w zajezdni MZK przy ul. Łącznej pojawiły się również 3 dwustanowiskowe stacje ładowania zajezdniowego Plug-in. Stacje te umożliwią jednoczesne ładowanie dwóch autobusów mocą 40 kW dla każdego autobusu lub ładowanie jednego autobusu mocą 120 kW. Dostarczenie wszystkich zamówionych elektrycznych pojazdów ma się zakończyć w kwietniu 2022 roku.