Nowe znaki informujące o punktach ładowania EV obowiązują od kilku dni

 |  Piotr Ceran

Od kilku dni obowiązują przepisy, które pozwalają na montowanie w Polsce znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe znaki będą sukcesywnie montowane na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Już wkrótce kierowcy użytkujący pojazd elektryczny łatwiej znajdą punkty do jego ładowania. Będą mogli korzystać z już dostępnych i wbudowanych w nawigacjach i aplikacjach, ale z pomocą przyjdą im także tradycyjne znaki drogowe. Zmiany w obowiązujących przepisach wprowadzają do użytku znak D-23b, który oznacza stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych oraz znak D-23c, oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

D-23b

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim promocja elektromobilności i poprawa komfortu podróżowania przez osoby już korzystające z pojazdów elektrycznych. Liczba takich pojazdów oraz punktów ładowania w naszym kraju stale rośnie. Znaki, wskazujące lokalizację punktów ładowania, obowiązują też w innych krajach Unii Europejskiej.

Nowe przepisy to między innymi efekt ankiety Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącej Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Z ankiety wynika, że 23 proc. respondentów rozważa w najbliższym czasie zakup pojazdu napędzanego paliwami alternatywnymi, a 8 proc. badanych stwierdziło też, że MOP-y powinny zostać wzbogacone o infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. Zdaniem 52 proc. ankietowanych wybudowanie takich stacji na MOP-ach przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce.
GDDKiA rozstrzygnęła też trzy przetargi na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach A1, A2 i A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Podpisano łącznie 35 umów na budowę 55 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Elektryczne MOP-y na trasach szybkiego ruchu: 55 do końca 2022 roku

Co się stanie, gdy na autostradzie mojemu „elektrykowi” nagle zabraknie zasilania? Takie pytanie zadają sobie właściciele pojazdów zasilanych prądem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyposaża Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) przy najważniejszych drogach w kraju w stacje łado…

Bezprzewodowe ładowanie elektryków

Włosi testują innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych podczas jazdy. Zbudowany specjalnie odcinek drogi nazwano „Areną przyszłości”. „Arena del Futuro” to owalny odcinek drogi, który pozwala na ładowanie samochodów elektrycznych podczas jazdy. P…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com