Ukraiński prototyp

Sportowy elektryk made in Ukraina

 |  Redakcja

Kraina 225 to opracowany na Ukrainie prototyp sportowego coupe. Inspiracją jest potężny samolot transportowy AN-225. Pojazd wygląda kosmicznie i jest oczywiście zasilany prądem.

My marzymy o elektrycznym samochodzie rodzinnym Izera, a Ukraińcy tworzą futurystyczny sportowy samochód przyszłości. My mamy Tadeusza Jelca (projektanta Jaguara), oni Maxa Shkindera (kiedyś pracował w Skodzie, a obecnie tworzy dla McLarena). Jedyne, co łączy te dwa, jakże różne projekty, to marzenie o wprowadzeniu tych aut do produkcji seryjnej. W tej kwestii nasi wschodni sąsiedzi są bliżsi realizacji swoich planów. Dla twórców Krainy 225 inspiracją był, co podkreślają jego twórcy, produkowany na Ukrainie samolot transportowy Antonow AN-225 aka Mriya – co w wolnym tłumaczeniu znaczy „sen” lub „marzenie”.

Kraina 225 – nazwo to hołd oddany największej powietrznej taksówce AN-225. (fot. Kraina)

Antonow AN-225 to obecnie największa powietrza taksówka, wynajmowana przez ukraińskiego przewoźnika do zadań specjalnych. Samolot ten w 2003 roku lądował na poznańskim lotnisku Ławica. Dwa lata później z lotniska w Pyrzowicach odbierał trzy helikoptery MI-2 (na pokładzie było już wówczas pięć takich maszyn). Jednak najbardziej komentowanym i oglądanym lądowaniem tego ogromnego transportowca było przyziemienie na warszawskim lotnisku Okęcie w dniu 14 kwietnia 2020 roku. Samolot przewiózł wówczas ładunek o objętości ponad 1000 metrów sześciennych – były to maseczki z Chin.

Dla Ukraińców, a szczególnie dzieci i młodzieży, legenda AN-225 była czymś wyjątkowym. To w końcu największy samolot transportowy świata wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Styliści i projektanci nazwą, ale też linią nadwozia, oddają hołd latającej taksówce. Opisując stylistykę prototypu, jego twórcy wspominają także obiekty architektoniczne wyprzedzające swoje czasy, a związane z Ukrainą – budynek Hotelu Salyut, jak również kosmiczne miasteczko Dnipro, znane też jako Rocket City.

Stylistykę sportowego prototypu opracował m. in. Max Shkinder, stylista McLarena. (fot. Kraina)

Kraina 225 to sportowy shooting brake o nowoczesnej i ostrej linii nadwozia. Uwagę zwraca przednia część nadwozia, w której próżno szukać tradycyjnych świateł. Jest za to pas trójkątnych punktów świetlnych, gwarantujących to, że trudno będzie pomylić ten samochód z innym na rynku. Szklany dach łączy się bezpośrednio z przednią szybą i kończy tuż przed opadającą pionowo krawędzią bagażnika.

Dzieli nas tylko granica, ale jakże różne koncepcja elektrycznych samochodów przyszłości. (fot. Kraina)

Najbliższe miesiące a może lata (produkcja Izery ma ruszyć za około trzy lata) pokażą, która koncepcja wygra w walce o klientów. Jedno jest pewne – Izera ma być autem dla ludu, a Kraina 225 to pojazd dla koneserów i miłośników sportowych doznań. Zastanawia jeszcze jedno. Nasza wizja samochodu elektrycznego to dojrzały pragmatyzm, po drugiej stronie granicy jest młodzieńcze szaleństwo i polot.

Nasza motoryzacyjna historia to: Warszawa, Fiaty 125 i 126, Polonezy, Tarpany i Nysy. Ich to AvtoZAZ  – „zemsta Stalina, czyli Zaporożec i największy transportowiec świata…

#TAGI
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Vosco – pierwszy polski tuz elektromobilności?

Izera ruszyła z przytupem, choć na razie tylko tupta w miejscu. Nieco śmielej idzie w stronę produkcji elektryczny wóz z Kutna, o nazwie Vosco EV2. Konkurencji nie zrobi, bo nawet jeżeli uda się go wprowadzić do produkcji to będzie ona dziesięciokrotnie niższa niż założenia szefów Izery. Vosco…

Izera zbiera dream team

Electromobility Poland wciąż nie potrafi ruszyć z budową fabryki, ale w ostatnich tygodniach bardzo poważnie rozbudowała zespół. Najnowszymi nabytkami są Wojciech Mieczkowski i Romuald Rytwiński, menedżerowie przez lata związani z Oplem. Na obecnym etapie działania spółki, najciekawszym „nabytkie…

Buick Electra powraca po ponad 30 latach?

W 2020 roku pokazano model studyjny. Pod koniec tego roku pojawiła się w mediach informacja o zastrzeżeniu znaku towarowego. Czy w 2022 roku możemy się spodziewać wersji produkcyjnej modelu Electra? Buick Electra produkowany był przez amerykańskiego producenta w latach 1958 – 1990 i niewiele m…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com