Rynkowa nowość

Toyota wreszcie wypuści elektryczne auto z bateriami

 |  Jan Stora

Toyota wreszcie dołączy do firm oferujących samochody elektryczne z napędem akumulatorowym. Pierwszy elektryczny SUV tej marki wyjedzie na europejskie drogi latem tego roku.

Toyota bZ4X to zupełnie nowy SUV z elektrycznym napędem zbudowany na platformie eTNGA, przeznaczonym specjalnie dla aut zasilanych prądem. Jest to pierwszy model z nowej serii samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero).

Toyota bZ4X będzie oferowana z dwoma rodzajami wallboksów.

Wraz z nowym modelem debiutuje zupełnie nowy system napędu na cztery kola XMODE, oparty na współpracy niezależnych silników elektrycznych przy przedniej i tylnej osi, który zapewnia wyjątkowe możliwości terenowe oraz świetną przyczepność i bezpieczeństwo w codziennej jeździe przy zmiennych warunkach pogodowych.

Ekskluzywny wygląd kabiny z dwoma dużymi wyświetlaczami pasuje do dość wysokiej ceny auta. (fot. Toyota)

Samochód z 204-konnym silnikiem napędzającym przednie koła może przejechać do 516 kilometrów po naładowaniu baterii do pełna, zużywając średnio 14,3 kWh/100 km. Auto z dwoma silnikami o łącznej mocy 217 KM, napędzającymi przednią i tylną oś, uzyskało wyniki do 470 km zasięgu i 15,8 kWh/100 km zużycia energii. Wyniki te mogą nie nieco różnić w zależności od konkretnych wersji wyposażenia na poszczególnych rynkach i co za tym idzie – masy pojazdu.

Oferta obejmuje cztery wersje wyposażenia oraz atrakcyjny wybór dodatkowych pakietów i akcesoriów, w tym ładowarkę Wallbox Home lub Wallbox Connected.

Samochód ma akumulator trakcyjny o pojemności 71,4 kWh, a optymalna temperatura jego pracy utrzymywana jest przez system ogrzewania i chłodzenia. Toyota zapowiada, że ma on trwałość na poziomie 70 proc. po 10 latach i pokonaniu 1 miliona kilometrów. Daje więc na nią gwarancję 8 lat, z limitem przebiegu do 160 000 km.

Pierwsi europejscy klienci otrzymają zamówione egzemplarze Toyoty bZ4X latem 2022 roku. Ceny auta zaczynają się od 206 900 zł.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Toyota Yaris GR H2

Chyba nikt się tego nie spodziewał, ale Toyota zdecydowała się na przeszczepienie technologii wodorowej debiutującej kilka lata wcześniej w modelu Mirai, do swojej supergwiazdy z napędem AWD. W ten sposób powstał Yaris GR H2. Elektrosceptycy – jeśli nawet nie gloryfikują diesli – to uważają, ż…

Toyota buduje fabrykę baterii dla miliona aut

Toyota zbuduje w USA fabrykę, która docelowo będzie produkowała rocznie baterie dla 1,2 mln aut. Inwestycja przekroczy kwotę miliarda dolarów. Toyota Battery Manufacturing North Carolina powstanie w Greensboro-Randolph Megasite. Koszt budowy wyniesie 1,29 mld dolarów. W 2025 roku, kiedy bę…

Toyota i salon przyszłości

Toyota zaprezentowała całą gamę modeli, które mają zelektryfikować japońską markę. Do 2030 roku firma zamierza wprowadzić do seryjnej produkcji blisko 30 nowych modeli bezemisyjnych lub o znacznie zredukowanej emisji dwutlenku węgla. Witamy w naszym salonie przyszłości – tak szef Toyoty, Akio …


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com