Samochód jak smartfon

 |  Redakcja

Nowy, elektryczny Renault Megane E-Tech, który już niebawem pojawi się w salonach sprzedaży posiada nowatorski system multimedialny OpenR Link z łatwym dostępem do aplikacji i usług Google. Zapewnia użytkownikom taką samą łączność ze światem jak telefon lub tablet. System pomaga również w parkowaniu.

Innowacyjny system multimedialny OpenR Link zapewnia intuicyjną, płynną obsługę i połączenie z Internetem.  System oparto na środowisku Android Automotive, który obsługiwany jest przez ponad 75 procent smartfonów na świecie. Obsługę systemu ułatwia specjalnie zaprojektowany zestaw wskaźników i centralnie umieszczony ekran multimedialny. 

Tak wygląda zestaw zegarów wskaźników i centrum multimedialne w elektrycznym Renault Mégane E-Tech. (fot. Renault)

Gama najnowszych usług i aplikacji Google oparta jest na trzech filarach. Pierwszym to mapy Google do nawigacji, zawierające informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, POI (punkty użyteczności) czy restauracje. Aplikacją można sterować głosowo, a mapy są zawsze aktualne. Zawiera ona również przeznaczoną do samochodów elektrycznych funkcję planera podroży Electric Trip Planner, czyli system planowania i optymalizacji długich tras, zintegrowany z lokalizacją terminali ładowania. Jeżeli użytkownik wprowadzi miejsce docelowe, dla którego poziom naładowania akumulatora jest niewystarczający, system automatycznie zasugeruje wybór dostępnych i kompatybilnych stacji ładowania na trasie. W czasie jazdy planer podróży automatycznie aktualizuje informacje na podstawie danych pojazdu, a także ostrzega użytkownika o konieczności zmiany wybranej trasy, na przykład w przypadku awarii jednego z terminali ładowania.

Drugi ż filarów to Google Assistant. To wirtualny pomocnik i system głosowego sterowania funkcjami środowiska multimedialnego. Pozwala także na sterowanie funkcjami samochodu takimi jak klimatyzacja. Ostatnim filarem jest Google Play z katalogiem kilkudziesięciu aplikacji przydatnych w samochodzie: muzyka, media, podcasty itd. 

Nowoczesne centrum sterowania działa jak smartfon, oferując wiele opcji. Część z nich dostępna jest tylko w czasie postoju. (fot. Renault)

W niektórych krajach działać będzie także aplikacja zarządzająca parkowaniem i jego opłacaniem bez konieczności korzystania z parkomatów czy smartfonów. Z kolei bezpłatna przeglądarka Vivaldi pozwala oglądać programy, robić zakupy i przeglądać Internet z wygodnego fotela samochodowego. Dla pełnego bezpieczeństwa z aplikacji można korzystać wyłącznie na podczas postoju.

System obsługuje się tak samo jak tablet – jednym lub dwoma palcami (np. w celu zmniejszania, powiększania), jak i głosem. Odbiór i wyświetlanie powiadomień oraz łatwe poruszanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami (nawigacja, muzyka, telefon, aplikacje, samochód) ułatwia pasek menu w górnej części ekranu.

fot. Renault

W dodatku ekran został spersonalizowany w taki sposób, aby w wersji 12-calowej oprócz głównego panelu (nawigacja z Google Maps) mogły się na nim zmieścić dwa spośród następujących widżetów: ładowanie, przepływ energii, jakość powietrza, ciśnienie w oponach, muzyka itd. W wersji 9-calowej ekran mieści cztery widżety.

fot. Renault
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Renault Megane E-Tech – znamy polskie ceny

Od lutego przyszłego roku będzie można składać zamówienia na nowego elektrycznego Megane E-Tech. Nowy samochód Renault pojawi się w salonach trzy miesiące później, bo w maju 2022 roku. W najtańszej wersji elektryczny kompakt będzie kosztował nieco ponad 154 tysiące złotych. W Polsce samochód b…

Renault Megane E-Tech na piątkę

Euro NCAP przeprowadziło w ostatnich dniach testy pięciu samochodów. Elektryczny model Renault Megane E-Tech otrzymał pięć gwiazdek. Taki sam wynik osiągnął hybrydowy Lexus NX. Stowarzyszenie Euro NCAP przeprowadziło testy pięciu nowych samochodów. Wśród nich był jeden pojazd elektryczny – Ren…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com