Pierwsza stacja tankowania wodoru powstaje w Krakowie. Następne: Poznań i Katowice

 |  Aleksander Karwowski

Do 2030 roku PKN ORLEN chce wybudować ponad 100 stacji, w których będziemy tankować wodór. Już niedługo taka możliwość będzie w Krakowie, ale koncern ma już szeroko zakrojone plany budowy takich stacji w Polsce, Czechach i Słowacji.

Stacja w Krakowie jest przedsięwzięciem pilotażowym, ponieważ do tej pory w Polsce nie pojawiła się jeszcze ogólnodostępna instalacja do tankowania wodoru. Samo paliwo będzie tutaj dostarczane z hubu wodorowego w Trzebini.

Tylko w samej Polsce do 2030 roku ma powstać ok. 57 stacji tankowania wodoru (fot. PKN ORLEN)

To w tym małopolskim mieście w ubiegłym roku powstał pierwszy hub koncernu, który produkuje szary wodór z przeznaczeniem do transportu. Ostatecznie wytwarzany będzie w nim niskoemisyjny wodór, pochodzący z odnawialnych źródeł energii. Kolejne takie huby powstaną we Włocławku i Płocku. Planowane ogólnodostępne stacje wodorowe powstaną w miastach, które już dziś postawiły na zbiorowy transport autobusowy zasilany wodorem – Poznaniu i Katowicach. Tam stacje zaczną funkcjonować jesienią 2023 roku, z kolei stacja w Krakowie ruszy jeszcze wiosną br.

Do 2030 roku ORLEN wybuduje ponad 100 stacji z możliwością tankowania w nich wodoru (fot. PKN ORLEN)

ORLEN z wodorem ruszy też do innych krajów w których posiada swoje stacje – Czech i Słowacji. W Czechach planowane jest uruchomienie ok. 28 stacji, w Słowacji ok. 26, natomiast docelowo w Polsce pojawić się ma do 2030 roku ok. 57 stacji z logiem orła. Każda z nich będzie dostosowana do tankowania zarówno pojazdów osobowych jak i autobusów. Do tankowania aut osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które pozwoli zatankować samochód do pełna w ciągu 5 minut. W praktyce do auta trafi ok. 5 kg paliwa, które umożliwi przejechanie nawet 700 km.

#TAGI
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Czy wodór może zaburzyć stosunki wodne w ekosystemie?

Dzisiaj pewna odmiana. Mam swoje przemyślenia i zdanie na temat wykorzystania wodoru w motoryzacji. Nie oznacza to jednak, że zamykam się na poglądy innych. Poznając ich opinie poszerzam swoją wiedzę i spojrzenie na dany temat. Temu służyła rozmowa z Panią Hanną Marliere , która sama o sobie mów…

Mazowieckie napędzi wodór z Orlenu

Po innych regionach kraju, także województwo mazowieckie będzie mieć swoją Dolinę Wodorową. Kluczowym partnerem w tym projekcie będzie płocki PKN ORLEN, który stanął na czele klastra zrzeszającego przedstawicieli biznesu, nauki i finansów z całego regionu. Cel – m.in. huby wodorowe w Płocku i …


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com