Ruszył konkurs Eco-Miasto

 |  Redakcja

Czy słyszeliście o projekcie Eco-Miasto. Właśnie rusza dziewiąta edycja, której organizatorem jest Ambasada Francji w Polsce. Partnerem strategicznym jest Renault Polska. Hasło tegorocznej akcji to – „Gotowi na 2030?”.

Celem programu jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju polskich miast. Zainteresowane samorządy prowadzące działalność i inwestycje zmierzające do poprawy jakości życia i powietrza w swoich miastach, gminach i powiatach, mogą zgłosić swoje projekty. Akces można składać do 15 maja 2022 roku na portalu eco-miasto.pl.

Organizatorzy – Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa w ramach projektu organizują regionalnie warsztaty, prowadzą geoportal. Odbywają się również konferencje i konkursy. Unijne przepisy chcą byśmy jako Europa do 2050 roku byli regionem neutralnym klimatycznie. Co to znaczy? Pierwszym wyznaczonym elementem jest np. ograniczenie o 55 procent emisji gazów cieplarnianych i to do 2030 roku. Wyzwanie to jest wielowątkowe i dotyczy nie tylko szeroko pojętej elektromobilności, ale także efektywność energetyczną i termomodernizację budynków, odnawialne źródła energii, transport zbiorowy, miejską przyroda i czyste powietrze. To wyzwania, które pozostają kluczowe dla zrównoważonego rozwoju miast – niezależnie od szerokości geograficznej.

W ostatnich latach stajemy przed dużym wyzwaniem, rezygnując z surowców kopalnych na rzecz szeroko pojętej energii odnawialnej – witraki, fotowoltaika, wodór, itp. Kierunek wydaje się właściwy, choć pomysły na osiągnięcie założonego celu są różne. Jury konkursu Eco-Miasto nagradza projekty w pięciu kategoriach: gospodarka wodna; odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym; zieleń miejska, zielono-błękitna infrastruktura; zrównoważona mobilność; efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii. Projekty można składać od 15 lutego 2022 roku.

Zrównoważony rozwój to także przemyślana i ekologiczna komunikacja miejska. (fot. Solaris)

Jury oceni inicjatywy związane m.in. z kształtowaniem i zarządzaniem zielenią miejską, działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, termomodernizacją budynków oraz wspieraniem budownictwa niskoenergetycznego, podniesieniem poziomów recyklingu i odzysku odpadów, a także działania mające na celu ich ograniczanie. Docenione zostaną także praktyki prowadzone na rzecz rozwoju systemu niskoemisyjnej komunikacji miejskiej i ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast.Każde zwycięskie miasto otrzyma tytuł Eco-Miasta i znak jakości 9. edycji Eco-Miasta wraz z możliwością posługiwania się nim we wszelkich swoich kanałach i materiałach promocyjnych. Zwieńczeniem każdej edycji programu Eco-Miasto jest międzynarodowa konferencja. Do udziału zapraszani są eksperci, liderzy z obszaru ochrony środowiska i przedstawiciele samorządów.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

20 procent z nas chciałoby jeździć samochodem na prąd

Co piąty ankietowany zainteresowany zakupem w 2022 roku nowego samochodu, wybrałby elektryka lub hybrydę plug-in. Blisko 59 procent respondentów wskazuje, że samochody na prąd są za drogie. To wyniki badań zleconych przez markę Volkswagen. InsightOut Lab na zlecenie marki Volkswagen sprawdził …

Do 455 km na jednym ładowaniu. Poznańska Policja ma pierwsze „elektryki”

Zeroemisyjna rewolucja w motoryzacji nie omija polskiej Policji, o czym można się przekonać z lektury naszego portalu. Z końcem roku o cztery elektryczne radiowozy wzbogaciła się Komenda Miejska Policji w Poznaniu. To kolejne „elektryki”, które zaczynają stanowić coraz istotniejszą część floty po…

Dom Hyundaia – kompleksowy pomysł na elektromobilność

Twój nowoczesny dom zasilany prądem, już niebawem stanie się prywatną elektrownią, magazynem energii i ładowarką samochodów. Tą drogą kilka lat temu poszedł Elon Musk, ale bez powodzenia. W tym roku taką ofertę planuje Hyundai. Hyundai Home ma się pojawić w ofercie już w ty…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com