Fotowoltaika

Fotowoltaika obowiązkowa w Niemczech

 |  Piotr Myszor

Niemcy przyspieszą rozwój OZE. Jednym ze sposobów ma być wprowadzenie obowiązku montowania paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach, co w niektórych landach już staje się obowiązkiem.

Niemcy boją się, że nie wypełnią własnych celów klimatycznych na lata 2022 i 2023. Okazało się, że zbyt szybko zrezygnowali z energii atomowej (ostatnie elektrownie mają wyłączyć w przyszłym roku), co zmusi ich do zwiększenia wykorzystania gazu, a więc także emisji CO2 powodowanych przez energetykę. Ratunkiem ma być przyspieszenie i zwiększenie udziału OZE, w tym fotowoltaiki w niemieckim miksie energetycznym. Obecnie około 45 proc. energii jest w Niemczech uzyskiwane jest ze źródeł odnawialnych. W 2030 roku odsetek ten ma już wynosić 80 proc.

Robert Habeck, federalny minister gospodarki i ochrony klimatu przedstawia nowe niemieckie plany obniżenia emisji CO2. (fot. materiały prasowe)

Jedną z dróg do przyspieszenia ma być wprowadzenie obowiązku montowania paneli na nowo stawianych budynkach. Takie regulacje wprowadzają już zresztą niektóre landy. W Badenii – Wirtenbergii od początku tego roku panele muszą znajdować się na budynkach niemieszkalnych, a od maja obowiązek ten ma dotyczyć także budynków mieszkalnych. Również na parkingach mieszczących więcej niż 35 pojazdów w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii trzeba od początku roku montować panele.

W grudniu ubiegłego roku w Niemczech utworzono Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK), na którego czele stanął Robert Habeck, polityk z partii Zielonych. W kwestii energetyki ma pewne doświadczenie – jako minister środowiska w Szlezwiku – Holsztynie w ciągu czterech lat doprowadził do podwojenia OZE w miksie energetycznym tego najbardziej na północ wysuniętego landu Niemiec.

Na początku stycznia Habeck zapowiedział zmiany regulacyjne, w tym nową ustawę o energetyce odnawialnej, w której mają się pojawić regulacje przyspieszające jej rozwój – zarówno przez złagodzenie niektórych obecnych obostrzeń oraz zmniejszenie biurokracji, jak i wprowadzenie nowych obowiązków. Pierwsza transza przepisów ma być gotowa wiosną (prawdopodobnie w kwietniu), a druga do końca lata.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Baterie z Tesli S przez prawie tydzień zasilają dom

Amerykański kongresmen od 4 lat zasila dom z zestawu bateryjnego rozbitej Tesli, połączonego z domową fotowoltaiką. Bez doładowywania z paneli prądu starcza na 3 – 6 dni, zależnie od pory roku. W zasadzie trudno powiedzieć czy tego faceta ekologiczne lobby powinno kochać czy nie znosić. Ameryk…

Elektryczne MOP-y na trasach szybkiego ruchu: 55 do końca 2022 roku

Co się stanie, gdy na autostradzie mojemu „elektrykowi” nagle zabraknie zasilania? Takie pytanie zadają sobie właściciele pojazdów zasilanych prądem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyposaża Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) przy najważniejszych drogach w kraju w stacje łado…

Jak to jest z tymi akumulatorami?

Tym razem będzie mniej „pod prąd”, a bardziej o prądzie. Tak się składa, że na sąsiedniej posesji prowadzona jest działalność związana ze sprzedażą i montażem akumulatorów. Starszy już Pan „zjadł zęby na akumulatorach”. Po pomoc przyjeżdża do niego połowa miasta. Sympatyczny właściciel tego bi…


© All rights reserved. B2C Group sp. z o.o.
Powered by Libermedia.
Do góry
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com